Aktuality

Čo máme nové?

3 príbehy z vianočnej kampane

pridal: admin | dátum: 9. decembra 2020 | kategória: Slovensko

Núdza píše jedinečné príbehy, ktorých okolnosti sú si však často veľmi podobné. V rámci vianočnej kampane Nenechajme nádej vyhasnúť vám prinášame príbehy troch núdznych ako zástupné príbehy mnohých tých, ktorým v charite pomáhame.

Na ulicu ho vyhnal konflikt so svokrovcami

„Kto to neprežil, neverí tomu,“ začína svoje rozprávanie pán Jozef* sediaci na stoličke predo mnou. „Ja som tiež hovoril, že pokiaľ mám tieto ruky, nohy zdravé a ešte v tej hlave voľačo, tak sa nebojím,“ povie a akoby neveriacky pokrčí hlavou.

Jozef mal manželku, dve deti a stálu prácu v Bratislave. Keď však svokrovci požiadali o pomoc, presťahovali sa k nim do domu. Onedlho prišli hádky. O dom, o peniaze, o to, kto je hlava rodiny. Jozef nevydržal, povedal, že ak zabuchnú dvere, už sa nevráti – a  tak aj spravil. Na jeho stranu sa postavili deti, ale ani to nezabránilo rozvodu. Odsťahoval sa a chodil po brigádach. V tú noc, keď ho situácia prinútila nocovať v útulku pre ľudí bez domova, si dobre pamätá: „Prvú noc, keď som tam išiel, ako ma evidovali, plakal som ako malé decko. Ja že som dospel k tomu?“ Jozef nevidel svoje deti od 99-teho. Bohužiaľ. A pritom všetko mohlo byť inak.

Vo farnosti, kde vyrastal, mali dobrého kňaza a on už ako malý rád miništroval. Chceli ho aj k sebe na faru a neskôr možno aj za kňaza, ale Jozef nemohol, nechcel opustiť matku. „Otca sme mali takého, na jednej strane robil, drel, na druhej strane bol alkoholik,“ spomína Jozef. „Niet horšej bolesti, ako keď vlastný syn vidí, ako otec ťahá matku za vlasy. Bolelo ma to, že syn musel vychovávať otca.“ Po tom, ako domov opustil, matka zahynula pri tragickej udalosti a rok na to odišiel i otec. To poznačilo jeho vzťahy so súrodencami. Ostal bez rodiny, bez nikoho, na koho by sa mohol neskôr, po rozvode, obrátiť.

Jozef má dnes vďaka práci neziskových organizácií kde bývať a s ich pomocou si vybavuje dôchodoch. Stále si nájde aj príležitostnú prácu. Má priateľku, kamarátov aj zdravie – čo mnohí povedať nemôžu. Nepije, od alkoholu ho odradila otcova závislosť, ktorú zažíval v detstve. Rád by pomohol priateľke, kamarátovi, ktorý je na tom zle, aj sebe, no často sa cíti bezmocne. Napriek tomu verí, že život mu prinesie aj to dobré.

Povedala si DOSŤ! a odišla

Vzdať sa života s mužom a začať boj o prežitie s 5 deťmi nebolo ľahké. Nebolo by, ani keby mala jedno, nieto päť. Doma sa to však nedalo vydržať. Zuzana* denne čelila vyhrážkam a teroru, o ktorom nevedelo ani okolie. Jej partner navonok vystupoval ako elegán, vedel si získať sympatie, no alkohol ho po večeroch menil na muža, ktorý dokázal udierať aj ženu, matku jeho detí. V amoku jej pritlačil hlavu ku piecke, len aby jej ublížil a ukázal, že on je tu pán, jeho musí poslúchať. A vždy ráno potom prišlo ospravedlnenie.

„Odísť, tak naozaj odísť…“ Dni plynuli naplnené strachom, bolesťou, hanbou. Zuzana sa dlho odhodlávala odísť od manžela, ktorý ju doma týral, no nakoniec sa rozhodla. Kvôli deťom. Im aj svojmu životu chcela dať druhú šancu. Odsťahovala sa a pomoc našla v charitnom zariadení núdzového bývania.

Po dvoch rokoch v núdzovom zariadení je Zuzana inou ženou. Našla v sebe vnútorný pokoj. Deťom sa dobre darí v škole a ona pracuje v zariadení Centra pre deti a rodiny ako upratovačka. Život sa jej zmenil a aj ona  sa zmenila. Vybrať si vlastnú cestu a vytrvať bolo však nesmierne náročné.

Keď choroba zasiahne do detstva

Jarka žila v domove sociálnych služieb, potom prešla do detského domova so špeciálnou starostlivosťou pre deti s ťažkým ochorením. Má rázštep chrbtice a od 3. rebra nič necíti, pohybuje sa na vozíčku. Je odkázaná na pomoc iných a veľa si kvôli tomu vytrpela. Aj napriek nepriaznivým prognózam rastie a pomaly dospieva v inteligentné a citlivé dievča, ktoré by rado spoznalo svet. Jarka za tie roky navštívila blahodárne liečenia, detské tábory, ale aj exotické Grécko. Všetko vďaka obetavým zamestnancom a darcom charity, ktorí sa jej i ďalším deťom snažia vyčariť čo najkrajšie detstvo.

Kým Jarka prišla do Charity, nedávali jej šancu na život. Teraz má 12 rokov a pár diagnóz navyše. Je však v rámci možností šťastná a jej stav sa zastabilizoval.

Aj váš príspevok môže zmeniť vianočné sviatky 24-tisícom núdznych po celom Slovensku. Zakúpením symbolickej zápalky im darujeme vieru, že aj počas najkrajšieho sviatku v roku sú ľudia, ktorí nenechajú ich nádej nikdy vyhasnúť. Ďakujeme.
Chcem darovať.

* mená osôb boli kvôli ochrane súkromia zmenené