Aktuality

Čo máme nové?

10. ročník Zbierky školských pomôcok lámal rekordy aj v bratislavskej charite

pridal: admin | dátum: 23. októbra 2019 | kategória: Novinky

Bratislava, 23. október 2019 – 10 000 školských pomôcok darovali ľudia Bratislavskej arcidiecéznej charite (BACH) v rámci Zbierky školských pomôcok 2019. Nielen Slovenská katolícka charita (SKCH), ktorá zbierku celonárodne zastrešuje, ale aj BACH, zaznamenala rekordný úspech.

Ekologickú výzvu nevyhadzovať používané, no stále funkčné školské pomôcky a radšej ich darovať, hlásala Bratislavská arcidiecézna charita od 1. júna do 15. septembra 2019. BACH zbierala školské pomôcky vo svojom Sklade solidarity v Petržalke, v sídle BACH na Krasinského ulici v Ružinove, ale aj na sekretariáte SKCH v Starom Meste či vo Farskej charite Skalica. Darcovia z hlavného mesta aj z rôznych kútov Bratislavského kraja a arcidiecézy venovali do zbierky tento rok až 10 000 kusov školských pomôcok. V priebehu októbra, po oficiálnom ukončení zbierky, venovali darcovia deťom zo sociálne slabších pomerov navyše ďalších 5000 kusov. Tak ako v SKCH, aj v bratislavskej charite ide o rekordný výnos. „Úprimne ďakujeme všetkým darcom. Tohtoročný výnos nás milo prekvapil a bol nad očakávania. Ide o náš najúspešnejší ročník,“ hodnotí jubilejnú Zbierku školských pomôcok Boris Hrdý, riaditeľ BACH.

Obrovskú podporu mala charita počas zbierky vo svojich farských charitách (napríklad v Šaštíne), ale aj v bratislavských farnostiach či v školách, napríklad v ZŠ a MŠ sv. Jána Pavla II (Vajnory), Spojenej škole sv. Rodiny (v Petržalke), Spojenej škole sv. Františka z Assisi (v Malackách), Spojenej škole sv. Vincenta de Paul (v Ružinove)…

Bratislavská arcidiecézna charita sa zbierkou snaží pomôcť sociálne znevýhodneným deťom, dať im možnosť, aby mohli byť v školských laviciach pripravené a mať rovnaké šance na vzdelanie ako ostatné deti.

„Naša pomoc je vždy adresná. Školské pomôcky sme napríklad darovali rodine so šiestimi deťmi, ktorá býva v ubytovni v dezolátnom stave za vysoké nájomné. Práve kvôli mnohým deťom si rodina nevie nájsť podnájom. Školské tašky, papiere, zošity, perá, ceruzky či geometrické pomôcky teda skutočne školákom pomohli a rodičia, ktorí si školské pomôcky u nás vyzdvihli, boli nesmierne vďační za pomoc,“ vysvetľuje sociálny pracovník BACH Karol Vlasák.

Aj keď oficiálne sa zber školských pomôcok skončil, BACH plánuje školské pomôcky prijímať a distribuovať aj pred druhým školským rokom.