Aktuality

Čo máme nové?

V charite nepatríme k tým, ktorí majú zostať v režime „home office“

pridal: admin | dátum: 13. mája 2020 | kategória: Novinky

Nikto zo zamestnancov necúvol. S ochotou, odhodlaním, nasadením a bez zbytočných rečí sa, aj v čase ohrozenia zdravia i života, pustili do služby. Aké bolo a je miesto Bratislavskej arcidiecéznej charity (BACH) počas pandémie, a čo sa zmenilo počas posledných týždňov v charite odpovedá jej riaditeľ Boris Hrdý.

Charita veľakrát musí reagovať v krízových situáciách, byť pripravená na rôzne varianty fungovania a pomoci. Zvykli ste si, či stále je to „pekný“ adrenalín?

Podobné hrozby šírenia nákazlivej choroby, našťastie, nezažívame bežne, a tak sme si ani nemali možnosť zvyknúť. Adrenalín teda bude zrejme vždy, len sa budeme môcť oprieť o skúsenosť, ktorú nám hrozba nákazy koronavírusom priniesla.

Ako spätne hodnotíte to, čo sa udialo aj u vás v charite? Ako ste fungovali v pracovnom kolektíve?

Naozaj veľmi pozitívne. Spomínam si, že v začiatkoch koronakrízy som sa sám seba pýtal, aké miesto v nej môže mať BACH? Niektoré služby, ktoré bežne poskytujeme, museli byť obmedzené, alebo úplne zatvorené. Našim poslaním ale predsa nemôže byť „zostať doma“, ako teda môžeme byť blízko pri človeku? Odpoveď som dostal, keď naša dobrovoľníčka Katka prišla s návrhom služby pre izolovaných a ohrozených seniorov. Stretli sme sa v tíme a priznám sa, s malou dušičkou som predstavil základnú myšlienku projektu, a keďže som nechcel nikoho k účasti nútiť, s obavami som čakal na reakcie. Iste, každý z nás vnútorne bojoval so strachom a pocitmi neistoty, ale nakoniec nikto necúvol a s ochotou, odhodlaním, nasadením a bez zbytočných rečí sa, aj v čase ohrozenia zdravia i života, pustili do služby. Som vďačný za každého jedného člena tímu, za všetkých kolegov, podporovateľov a dobrovoľníkov.   


Kvôli hrozbe nákazy vírusom Covid-19 bola Bratislavská arcidiecézna charita nútená dočasne zatvoriť zariadenie pre ľudí s duševným ochorením či Centrum solidarity v Petržalke. Klientov ale ďalej podporuje pravidelnou online komunikáciou a centrum využíva na pomoc a podporu ľudí postihnutých pandémiou. Nedávno tiež charita napríklad dodala oblečenie do karanténneho mestečka na Zlatých pieskoch v Bratislave. Opatrovateľskú a ošetrovateľskú službu charita nezrušila, zamestnankyne sa starajú o chorých či osamelých za prísnych preventívnych opatrení. Takisto BACH v nepriaznivej situácii zrealizoval potravinovú pomoc OP FEAD, počas marca a apríla 2020 bratislavská charita doručila 1940 balíkov ľuďom v núdzi.


Práve spomínaný projekt Pošli tašku vznikol v ťažkej krízovej situácii. Čo vás motivovalo ísť do niečoho nového? Dokonca sa viac presunúť na sociálne siete, to nie je zvykom bratislavskej charity…

Veľmi intenzívne som vnímal, že my v charite nepatríme k tým, čo majú zostať na „home officoch“.  Práve potreba a požiadavka danej situácie, naplnenie nášho „byť blízko pri človeku“, svedectvo aktívnej a činorodej charitnej lásky voči najzraniteľnejším, ohrozeným a osamelým, ktorí sú takými počas celého roka, ale teraz sme si to, vďaka šíreniu koronavírusu, ako spoločnosť uvedomili oveľa viac. Viac si uvedomujeme, že sociálne siete sú pre nás príležitosť s veľkým potenciálom ako šíriť dobro, pomáhať a spájať.


Od začiatku projektu Pošli tašku, od 24. marca do konca apríla 2020, zrealizovala bratislavská charita spolu niečo vyše 220 nákupov potravín v hlavnom meste, Senci, Skalici a okolí, Pezinku, Modre či Šaštíne-Stráže. V službe bude pokračuje aj po uvoľňovaní opatrení.


V projekte Pošli tašku pokračujete v bratislavskej charite aj po uvoľňovaní opatrení. Prečo?

Našou snahou je pomáhať tým, ktorí pomoc skutočne potrebujú. Robili sme tak pred vypuknutím pandémie a chceme v tom pokračovať aj po jej skončení. Seniori, ktorí sa zapojili do projektu, začínajú byť smutní, že so službou skončíme. Všetkých chcem uistiť, že tam, kde našu službu potrebujú, pokračujeme a rozšírime ju aj v prospech všetkých, ktorí nemajú seniorský vek, ale pomoc potrebujú z iných, napr. zdravotných dôvodov.