Aktuality

Čo máme nové?

13. apr 2021

Slovensko

Ako sa dotkla pandémia Covid-19 fungovania hospicov?

Hospice poskytujú zdravotnú starostlivosť pacientom v terminálnom štádiu ochorenia. Snahou lekárov, zdravotného personálu, aj sociálnych pracovníkov je priniesť úľavu od bolesti a s úctou voči dôstojnosti každého človeka sprevádzať pacientov až do konca. Podobne ako iné zdravotnícke zariadenia, ani hospice sa nevyhli pandémii COVID-19 a jej dopadom. Bojujú s nedostatkom hygienických pomôcok, financií, ale aj personálu.

4. apr 2021

Slovensko

Veľká noc 2021

Drahí priatelia, prajeme Vám požehnané veľkonočné sviatky. Nech cítite radosť, pokoj a strach už nad Vami nemá moc.

1. apr 2021

Slovensko

Bratislavská charita je počas Veľkej noci zatvorená

Cez veľkonočné sviatky od 1. 4. 2021 (štvrtok) do 4. 4. 2021 (pondelok) je Bratislavská arcidiecézna charita zatvorená. Ďakujeme Vám za porozumenie a prajeme Vám pokojné chvíle oddychu a požehnanú Veľkú noc.

24. mar 2021

Slovensko

Projekt Pošli tašku má za sebou 1. rok pomoci

Denne je v teréne dobrovoľník, ktorý ide do obchodu, nakúpi pre starkých podľa zoznamu, nákupné tašky odnesie v rukách či odvezie vlastným autom priamo pred príbytok seniora a seniorku. Úplne zadarmo, vo svojom čase. Projekt Pošli tašku vznikol počas pandémie. S nápadom prišla dobrovoľníčka bratislavskej charity. A na dobrovoľníkoch charita projekt na pomoc seniorom, dnes i zdravotne znevýhodneným, aj postavila. Už rok v Bratislave, Pezinku, Senci, Skalici, Šaštíne-Stráže a vo Svätom Jure je v projekte prihlásených vyše 150 dobrovoľníkov. Sú dušou projektu, jeho inšpiráciou aj hnacím motorom. Aj preto sme vyspovedali niektorých z nich - aby ste mohli nahliadnuť do ich radostného prežívania a neúnavnej obety. Nie sú pre nás len nejakou čiarkou v záznamoch, ale hrdinami tejto doby.

Láska - charita - je najúčinnejšie svedectvo, pretože ľuďom zjavuje Božiu lásku.

pápež František

Pastiersky list bratislavského arcibiskupa metropolitu Mons. Stanislava Zvolenského

Z príležitosti 13. výročia ustanovenia Bratislavskej arcidiecézy, začiatku pôstneho obdobia 2021 a zbierky na Bratislavskú arcidiecéznu charitu

Podporte nás v Jarnej zbierke na charitu – v nepretržitej službe počas pandémie pokračujeme

Aj napriek tomu, že chrámy sú zatvorené, Jarnú zbierku na charitu (21. 2. 2021) realizujeme - ONLINE. Opäť sa uchádzame o vašu podporu. Aj počas sťažených podmienok sa nám už takmer rok darí pomáhať a slúžiť tým, ktorí to potrebujú. Prečo je Zbierka na charitu pre nás dôležitá, a akú pomoc u nás aktuálne nájdete, informuje riaditeľ Bratislavskej arcidiecéznej charity Boris Hrdý.

Pandémia ohrozuje sociálne služby najväčšieho neverejného poskytovateľa, Charity

Jarnú zbierku na Charitu, ktorá začína túto nedeľu, 21. februára, a trvá do konca marca, ohrozujú zatvorené chrámy. Tie boli zvyčajne miestom zhromaždenia veriacich a zdrojom darov. Slovenská katolícka charita v spolupráci s desiatimi diecéznymi a arcidiecéznymi charitami preto spúšťa zbierku online a apeluje na veriacich aj neveriacich: Príspevkom pomáhate starostlivosti o núdznych aj vo Vašom meste či okrese.

4. feb 2021

Svet

Pozývame k modlitbe za obete obchodovania s ľuďmi

8. februára, v Medzinárodný deň modlitby a povedomia o obchodovaní s ľuďmi, kedy slávime liturgickú spomienku na sv. Bakhitu, sväticu zo Sudánu a patrónku zotročených, prebiehajú po celom svete modlitby za obete, ktoré tak ako sv. Bakhita zažili či stále prežívajú hrôzy otroctva. Na Slovensku podujatie organizuje Slovenská katolícka charita (SKCH) v rámci projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi a tento rok pozýva veriacich k modlitbám vo svojich domovoch. Hoci stretnutie v chrámoch nie je možné, sila modlitby vie prekročiť hranice obmedzení a zjednotí nás i naše prosby na diaľku.