Aktuality

Čo máme nové?

16. aug 2021

Novinky

Vyhodnotili sme žiadosti o grant CreoCaritas

Podporíme tieto žiadosti v celkovej hodnote 35 887 Eur. Ďakujeme: všetkým darcom, […]

26. júna 2021

Svet

Zbierka na pomoc južnej Morave po ničivej katastrofe

Na pomoc susedom na južnej Morave, ktorých včera 24.6. náhle zasiahlo ničivé tornádo, vyhlasuje Slovenská katolícka charita (SKCH) celonárodnú zbierku. Ľudia zo Slovenska môžu posielať finančnú pomoc pre ľudí, ktorí prišli o všetko, prostredníctvom stránky alebo účtu Charity.

20. júna 2021

Novinky

Od začiatku roka sme vďaka Nadácii EPH pomohli takmer desiatke rodín v núdzi

Ocitnúť sa v kríze nie je ojedinelé. Najmä po vyše ročnej pandémii niektorí bohužiaľ pocítili nedostatok v rodinnom rozpočte, či bojujú s ochorením. Sme vďační, že napriek pandémii sme neprišli o finančnú podporu Nadácie EPH. Od januára sme tak mohli pomôcť 8 rodinám v celkovej výške pomoci 2006, 64€. Pomoc sme poskytli primárne formou úhrady nájomného a nedoplatkov za bývanie, taktiež sme pomohli so zakúpením liekov a práčky.

1. júna 2021

Novinky

Vyhlasujeme grantový program na podporu kreatívnej charitnej činnosti

CreoCaritas je najnovšia grantová výzva Bratislavskej arcidiecéznej charity (BACH). Žiaci a študenti cirkevných základných, stredných škôl, dobrovoľníci vo farnostiach, aj organizácie slúžiace farskej komunite sa môžu o grant uchádzať od 1. júna do 31. júla 2021. BACH na pomoc a podporu kreatívnej charitnej činnosti v Bratislavskej arcidiecéze prerozdelí 36 000 eur.

Láska - charita - je najúčinnejšie svedectvo, pretože ľuďom zjavuje Božiu lásku.

pápež František

27. mája 2021

Slovensko

Národný týždeň charity odhalí príbehy pomoci od Bratislavy po Košice

Od 29.5. do 5.6. oslavujeme Národný týždeň charity. Podujatie, ktorého cieľom je upriamiť pozornosť na sociálne odkázaných ľudí a ľudí v núdzi, predstaví ich príbehy aj dôležitosť služieb, ktoré Charita na Slovensku poskytuje. Tento ročník pozývame rozbúchať svoje srdce pre pomoc.

10. mája 2021

Slovensko

Zostarnúť doma neznamená starnúť bez pomoci

Sme v byte len pár sekúnd a už sa ozýva vtipkovanie. Emil je v dobrej nálade, návštevu si užíva a sestra Klára mu s úsmevom odpovedá. V tichosti sledujem ich hru. Svoje repliky poznajú už naspamäť. Malo by ísť len o vyšetrenie – rany, ktoré Emila trápia posledné mesiace, Klára opakovane dezinfikuje a preväzuje raz alebo dvakrát do týždňa. Ale tu ide o niečo viac. V strede obývačky sledujem krásny vzťah postaršieho pána a ošetrovateľky, z ktorých sa stali priatelia.

27. apr 2021

Novinky

Vyzdobili sme charitné zariadenie

Zamestnanci aj klienti v DSS a RS Samária sa tešia novému zariadeniu. Na stenách pribudli obrazy. Veľmi pekne ďakujeme firme dovido.sk, ktorá iniciovala cez Slovenskú katolícku charitu svoj dar. Veľmi ste nás potešili a ceníme si váš nápad.

13. apr 2021

Slovensko

Ako sa dotkla pandémia Covid-19 fungovania hospicov?

Hospice poskytujú zdravotnú starostlivosť pacientom v terminálnom štádiu ochorenia. Snahou lekárov, zdravotného personálu, aj sociálnych pracovníkov je priniesť úľavu od bolesti a s úctou voči dôstojnosti každého človeka sprevádzať pacientov až do konca. Podobne ako iné zdravotnícke zariadenia, ani hospice sa nevyhli pandémii COVID-19 a jej dopadom. Bojujú s nedostatkom hygienických pomôcok, financií, ale aj personálu.